MX555ABD800M000-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MX555ABD800M000-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
6-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC XO 800.0000MHZ HCSL SMD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Oscillators
Type :
XO (Standard)
Oscillator Type :
HCSL
Output :
HCSL
Absolute Pull Range (APR) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT; TR
Rise Time-Max :
0.45ns
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Frequency Stability :
±50ppm
Function :
Enable/Disable
Package / Case :
6-SMD, No Lead
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Compliant
Fall Time-Max :
0.45ns
Operating Frequency :
800MHz
Voltage - Supply :
2.375V~3.63V
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Spread Spectrum Bandwidth :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
6 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Symmetry-Max :
52/48%
Base Product Number :
MX555
Height - Seated (Max) :
0.055 (1.40mm)
Surface Mount :
yes
Ratings :
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Frequency :
800MHz
Series :
MX55
Height Seated (Max) :
0.055 1.40mm
Mounting Type :
Output Load :
50 OHM
Physical Dimension :
5.0mm x 3.2mm x 1.4mm
Current - Supply (Disable) (Max) :
Microchip Technology Inc
Base Resonator :
Crystal
Current - Supply (Max) :
95mA