MX553BBA156M250-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MX553BBA156M250-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
6-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC XO 156.2500MHZ LVPECL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Oscillators
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Base Resonator :
Crystal
Width :
3.2004mm
Symmetry-Max :
55/45 %
Mounting Type :
Surface Mount
Max Supply Current :
120mA
RoHS :
Compliant
Spread Spectrum Bandwidth :
Oscillator Type :
LVPECL
Output Load :
50 OHM
Frequency Stability :
±50ppm
Series :
MX55
Min Operating Temperature :
-40°C
Length :
5.0038mm
Function :
Enable/Disable
Package :
Tape and Reel (TR)
Absolute Pull Range (APR) :
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Type :
XO (Standard)
Product Status :
Active
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
85°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Output :
LVPECL
Additional Feature :
DIFFERENTIAL OUTPUT; TR
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height Seated (Max) :
0.055 1.40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Physical Dimension :
5.1mm x 3.3mm x 1.4mm
Current - Supply (Max) :
120mA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Mounting Feature :
Microchip Technology Inc
Current - Supply (Disable) (Max) :
Height - Seated (Max) :
0.055 (1.40mm)
Voltage - Supply :
2.375V~3.63V
Ratings :
Base Product Number :
MX553BBA156M250
Frequency :
156.25MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.397mm