MX555ABA25M0000-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MX555ABA25M0000-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
6-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC XO 25.0000MHZ LVPECL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Oscillators
Height :
1.397mm
Current - Supply (Max) :
120mA
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
RoHS :
Compliant
Output Load :
50 OHM
Surface Mount :
yes
Function :
Enable/Disable
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
3.2004mm
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Height - Seated (Max) :
0.055 (1.40mm)
Physical Dimension :
5.1mm x 3.3mm x 1.4mm
Spread Spectrum Bandwidth :
Symmetry-Max :
55/45 %
Product Status :
Active
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Reach Compliance Code :
Compliant
Additional Feature :
DIFFERENTIAL OUTPUT; TR
Type :
XO (Standard)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Microchip Technology Inc
Absolute Pull Range (APR) :
Base Resonator :
Crystal
Output :
LVPECL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency :
25MHz
Length :
5.0038mm
Frequency Stability :
±50ppm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Current - Supply (Disable) (Max) :
Oscillator Type :
LVPECL
Min Operating Temperature :
-40°C
Base Product Number :
MX555ABA25
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Supply :
2.375V~3.63V
Ratings :
Mount :
Height Seated (Max) :
0.055 1.40mm
Max Supply Current :
120mA
Series :
MX55
Operating Temperature :
-40°C~85°C