MVY63VE471MM17TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MVY63VE471MM17TR
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount Land Size :
0.748Lx0.748W 19.00mmx19.00mm
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
63V
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
905mA @ 100kHz
Impedance :
120mOhm
Lead Free :
Contains Lead
Ripple Current :
905mA
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Capacitance :
470µF
Series :
MVY
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
MVY63VE471MM17TR
MVY 470μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 905mA 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD