MVY25VC471MJ10TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MVY25VC471MJ10TP
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
25V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
670mA
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Capacitance :
470µF
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Published :
Impedance :
150mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
670mA @ 100kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
MVY
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
MVY25VC471MJ10TP
MVY 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 670mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD