MVK50VCR22MD60TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MVK50VCR22MD60TP
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
904.091Ohm @ 120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.6mA @ 120Hz
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
0.22µF
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Life (Hours) :
1000 hours
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
MVK
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Mount :
Surface Mount
Ripple Current :
2.6mA
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
MVK50VCR22MD60TP
MVK 0.22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 2.6mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD