MVH100VE101ML17TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MVH100VE101ML17TR
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Life (Hours) :
5000 hours
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
240mOhm @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance :
100μF
Lead Free :
Contains Lead
Surface Mount Land Size :
0.669Lx0.669W 17.00mmx17.00mm
Ripple Current :
650mA
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
650mA @ 100kHz
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Voltage - Rated DC :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tray
Series :
MVH
Datasheets
MVH100VE101ML17TR
MVH 100μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 650mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD