MVE63VC101MJ10TP
Mfr.Part #
MVE63VC101MJ10TP
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD
Voltage - Rated DC :
63V
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
310mA
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
310mA @ 120Hz
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Capacitance :
100μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.989Ohm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Datasheets
MVE63VC101MJ10TP
MVE 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 310mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD