MVE10VE472MM22TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MVE10VE472MM22TR
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
1.35A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Free :
Contains Lead
Ripple Current @ Low Frequency :
1.35A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
4700µF
Series :
MVE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
141mOhm @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
10V
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount Land Size :
0.748Lx0.748W 19.00mmx19.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tray
Datasheets
MVE10VE472MM22TR
MVE 4700μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 1.35A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD