MVE10VC101MF55TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MVE10VC101MF55TP
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
10V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
MVE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
100μF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.973Ohm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current :
69mA
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
69mA @ 120Hz
Datasheets
MVE10VC101MF55TP
MVE 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 69mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD