MVA63VE471MM17TR
Mfr.Part #
MVA63VE471MM17TR
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V SMD
Surface Mount
Published :
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tray
Capacitance :
470µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
1A
Ripple Current @ Low Frequency :
1A @ 120Hz
Surface Mount Land Size :
0.748Lx0.748W 19.00mmx19.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
494mOhm @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
63V
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
MVA63VE471MM17TR
MVA 470μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 1A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD