MVA63VC56RMJ10TP
Mfr.Part #
MVA63VC56RMJ10TP
Description
CAP ALUM 56UF 20% 63V SMD
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current :
160mA
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Published :
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
160mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
63V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.552Ohm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
56µF
Datasheets
MVA63VC56RMJ10TP
MVA 56μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 160mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD