MVA63VC221MK14TP
Mfr.Part #
MVA63VC221MK14TP
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD
Surface Mount Land Size :
0.512Lx0.512W 13.00mmx13.00mm
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Voltage - Rated DC :
63V
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
220μF
Ripple Current :
580mA
Ripple Current @ Low Frequency :
580mA @ 120Hz
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.055Ohm @ 120Hz
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
MVA63VC221MK14TP
MVA 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 580mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD