MVA63VC10RMF55TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MVA63VC10RMF55TP
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
32mA
Lead Free :
Contains Lead
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
32mA @ 120Hz
Mount :
Surface Mount
Published :
Voltage - Rated DC :
63V
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
MVA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Capacitance :
10μF
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
19.89Ohm @ 120Hz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
MVA63VC10RMF55TP
MVA 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 32mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD