MVA6.3VE682MM17TR
Mfr.Part #
MVA6.3VE682MM17TR
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Surface Mount Land Size :
0.748Lx0.748W 19.00mmx19.00mm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.7A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tray
Voltage - Rated DC :
6.3V
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
117mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
6800µF
Ripple Current :
1.7A
Datasheets
MVA6.3VE682MM17TR
MVA 6800μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 1.7A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD