MURTA600120
Mfr.Part #
MURTA600120
Description
DIODE GEN 1.2KV 300A 3 TOWER
3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 1200V
Case Connection :
Isolated
Non-rep Pk Forward Current-Max :
4400A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Operating Temperature (Max) :
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.6V @ 300A
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Reverse Current-Max :
25μA
JESD-30 Code :
R-PUFM-X3
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Element Configuration :
Common Cathode
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Reverse Recovery Time-Max :
0.28μs
ECCN Code :
EAR99
Average Rectified Current :
300A
1 (Unlimited)
HTS Code :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
MURTA600120
GeneSiC Semiconductor MURTA600120
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 300A 1.2kV-DC 2-Element Three Tower Chassis Mount
MURTA600120 Overview
MURTA600120 Features
a forward voltage of 25μA
a forward voltage of 25μA
MURTA600120 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MURTA600120 applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23