MURT10040
Mfr.Part #
MURT10040
Package / Case
Three Tower
Description
DIODE ARRAY GP 400V 50A 3TOWER
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Surface Mount :
No
Case Connection :
Isolated
Operating Temperature (Max) :
150°C
Application :
SUPER FAST RECOVERY
Reverse Recovery Time :
90ns
Peak Reverse Current :
25μA
Package / Case :
Three Tower
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Bulk
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PUFM-X3
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Reverse Voltage :
400V
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Number of Elements :
2
Diode Type :
Standard
Max Surge Current :
400A
Resistance :
283Ohm
Number of Phases :
1
Terminal Position :
UPPER
Operating Temperature - Junction :
-40°C~175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 50V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.35V @ 50A
Current - Average Rectified (Io) :
100A DC
Non-rep Pk Forward Current-Max :
1500A
Number of Terminations :
3
Output Current-Max :
50A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS
Datasheets
MURT10040
GeneSiC Semiconductor MURT10040
Standard Rectifier Diode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~175°C 2-Element Three Tower Chassis Mount
MURT10040 Overview
A maximum output voltage of 50A can be supported.Surge currents should be monitored and prevented from exceeding 400A.A reverse voltage peak of 25μA is used to power devices like this one.
MURT10040 Features
a maximum output voltage of 50A
a peak voltage of 25μA
a reverse voltage peak of 25μA
MURT10040 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MURT10040 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23