MUR30060CT
Mfr.Part #
MUR30060CT
Package / Case
Twin Tower
Description
DIODE MODULE 600V 150A 2TOWER
2
Peak Reverse Current :
25μA
Pbfree Code :
yes
Reverse Recovery Time :
90 ns
Operating Temperature (Max) :
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7V @ 100A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Surge Current :
1.5kA
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Average Rectified Current :
300A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Package / Case :
Twin Tower
Common Cathode
Reverse Voltage :
600V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 months ago)
Chassis Mount
Output Current-Max :
150A
Diode Type :
Standard
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Current - Average Rectified (Io) :
300A DC
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 50V
Packaging :
Bulk
Non-rep Pk Forward Current-Max :
2750A
Datasheets
MUR30060CT
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 300A 600V-DC 2-Element Twin Tower Chassis Mount
MUR30060CT Overview
Array is capable of supporting a maximum output voltage of 150A.Monarrayoring the surge current and preventing array from exceeding 1.5kA should be the rule.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 25μA.
MUR30060CT Features
a maximum output voltage of 150A
a peak voltage of 25μA
a reverse voltage peak of 25μA
MUR30060CT Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MUR30060CT applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23