MU3261-600Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MU3261-600Y
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
FERRITE BEAD 60 OHM 1206 1LN
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Number of Lines :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max DC Current :
400mA
Rated Current :
0.4A
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
MU
Core Material :
Ferrite
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Impedance :
60Ohm
Base Part Number :
MU3261
DC Resistance (DCR) (Max) :
200mOhm
Height :
1.2954mm
Tolerance :
25%
Filter Type :
Power, Signal Line
Test Frequency :
100MHz
Depth :
1.8mm
Number of Functions :
1
Case Code (Imperial) :
Published :
Construction :
Chip Bead
Resistance :
60Ohm
JESD-609 Code :
e3
Impedance @ Frequency :
60Ohm @ 100MHz
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
3.2mm
Packing Method :
Tape and Reel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
MU3261-600Y
Bourns, Inc. MU3261-600Y
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN