MU3261-300Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MU3261-300Y
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
FERRITE BEAD 30 OHM 1206 1LN
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Current Rating :
700mA
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Height :
1.2954mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
1.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
100MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Core Material :
Ferrite
Max DC Current :
500mA
Filter Type :
Power, Signal Line
Resistance :
30Ohm
DC Resistance (DCR) (Max) :
200mOhm
ECCN Code :
EAR99
Number of Lines :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
Tape and Reel
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
25%
Packing Method :
Tape and Reel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Published :
Number of Functions :
1
Construction :
Chip Bead
Impedance :
30Ohm
Series :
MU
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Impedance @ Frequency :
30Ohm @ 100MHz
Base Part Number :
MU3261
HTS Code :
Datasheets
MU3261-300Y
Bourns, Inc. MU3261-300Y
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN