MU1608-471Y
Mfr.Part #
MU1608-471Y
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FERRITE BEAD 470 OHM 0603 1LN
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
0.8mm
Additional Feature :
Tape and Reel
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
Impedance :
470Ohm
Impedance @ Frequency :
470Ohm @ 100MHz
Filter Type :
Power, Signal Line
Series :
MU
Base Part Number :
MU1608
Published :
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Rated Current :
0.35A
Height :
990.6μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Depth :
1mm
Core Material :
Ferrite
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Max DC Current :
350mA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
Tape and Reel
Number of Lines :
1
Construction :
Chip Bead
Test Frequency :
100MHz
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
25%
DC Resistance (DCR) (Max) :
450mOhm
Number of Functions :
1
Datasheets
MU1608-471Y
Bourns, Inc. MU1608-471Y
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN