MU1608-221Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MU1608-221Y
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FERRITE BEAD 220 OHM 0603 1LN
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Tolerance :
25%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
800mA
Impedance @ Frequency :
220Ohm @ 100MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Construction :
Chip Bead
Depth :
1mm
Case Code (Metric) :
Height :
990.6μm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Published :
Case Code (Imperial) :
Number of Lines :
1
Additional Feature :
Tape and Reel
Impedance :
220Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Shielding :
Unshielded
DC Resistance (DCR) (Max) :
300mOhm
Filter Type :
Power, Signal Line
Base Part Number :
MU1608
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
Tape and Reel
Core Material :
Ferrite
Test Frequency :
100MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
0.8mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max DC Current :
200mA
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Series :
MU
Datasheets
MU1608-221Y
Bourns, Inc. MU1608-221Y
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN