MTLW-111-22-T-D-110
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MTLW-111-22-T-D-110
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Factory Lead Time :
3 Weeks
Contact Shape :
Square
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Connector Type :
Header
Mixed Contacts :
No
Shrouding :
Unshrouded
Insulation Height :
0.060 1.52mm
Series :
Flex Stack, MTLW
Number of Positions Loaded :
All
Filter Feature :
No
Contact Length - Mating :
0.110 2.79mm
Overall Contact Length :
0.630 16.00mm
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
MIL Conformance :
Insulation Color :
Black
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Rows :
2
Termination :
Solder
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
22
Additional Feature :
LOW PROFILE
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Style :
Board to Board or Cable
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
DIN Conformance :
Gender :
Male
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Post :
0.460 11.68mm
Current Rating (Amps) :
5.2A per Contact
Datasheets
MTLW-111-22-T-D-110
Flex Stack, MTLW Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 22-Position Board to Board or Cable 0.060 1.52mm Height