MT58L256V36FS-7.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MT58L256V36FS-7.5
Manufacturer
Micron Technology
Description
CACHE SRAM, 256KX36, 7.5NS, CMOS
Manufacturer :
Micron Technology
Product Category :
Memory
Width :
14 mm
Additional Feature :
FLOW-THROUGH ARCHITECTURE
Number of Words :
262144 words
Series :
Number of Functions :
1
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Standby Voltage-Min :
3.14 V
Product Status :
Active
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6 V
Standby Current-Max :
0.01 A
JESD-30 Code :
R-PQFP-G100
Micron Technology Inc
Technology :
CMOS
Qualification Status :
Not Qualified
Memory IC Type :
CACHE SRAM
I/O Type :
COMMON
Memory Width :
36
JESD-609 Code :
e0
Memory Density :
9437184 bit
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
ECCN Code :
3A991.B.2.A
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Terminal Pitch :
0.65 mm
Number of Terminals :
100
HTS Code :
Terminal Position :
QUAD
Supply Current-Max :
0.375 mA
Reach Compliance Code :
Unknown
Parallel/Serial :
Parallel
Package Shape :
RECTANGULAR
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Organization :
256KX36
Power Supplies :
2.5,3.3 V
Pin Count :
100
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135 V
Seated Height-Max :
1.6 mm
Subcategory :
SRAMs
Package :
Bulk
Length :
20 mm