MT58L256L36FS-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MT58L256L36FS-10
Manufacturer
Micron Technology
Manufacturer :
Micron Technology
Product Category :
Memory
Product Status :
Active
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Position :
QUAD
Parallel/Serial :
Parallel
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Additional Feature :
FLOW-THROUGH ARCHITECTURE
Series :
Package :
Bulk
Rochester Electronics LLC
Qualification Status :
COMMERCIAL
Memory Width :
36
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Width :
14 mm
Number of Words :
262144 words
Reach Compliance Code :
Unknown
Technology :
CMOS
Pin Count :
100
JESD-30 Code :
R-PQFP-G100
Length :
20 mm
Organization :
256KX36
Memory Density :
9437184 bit
Terminal Pitch :
0.65 mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135 V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6 V
Number of Functions :
1
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Seated Height-Max :
1.6 mm