MT15N1R8B500CT
Mfr.Part #
MT15N1R8B500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 1.8PF 50V NPO 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance :
0.1pF
Dielectric :
C0G
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Series :
MT
Voltage :
50VDC
ECCN (US) :
EAR99
Number of Terminals :
2
Features :
Height - Seated (Max) :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Depth (mm) :
0.5
Packaging :
Tape and Reel
Failure Rate :
Brand :
Walsin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Walsin
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Microwave Application :
No
Package / Case :
Lead Spacing :
Applications :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
Product Height (mm) :
0.5
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Construction :
Flat
Capacitance Value :
1.8pF
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
1.8 pF
Mounting :
Surface Mount
Case Style :
Ceramic Chip
Class :
Class 1
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
Pad
Product Length (mm) :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
MT15N1R8B500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology MT15N1R8B500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0402, MT15N1R8B500CT pinout, MT15N1R8B500CT datasheet PDF, MT15N1R8B500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology MT15N1R8B500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology MT15N1R8B500CT
MT 1.8 pF 50V Ceramic Capacitor 0.1pF C0G, NP0 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402