MST0805R0020FIM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MST0805R0020FIM
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CURRENT SENSE RES 3/4W .002 OHM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Product :
Current Sense Resistors
Power Rating :
750 mW (3/4 W)
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Composition :
Metal Element
Type :
Metal Strip Resistor
Tolerance :
±1%
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.020" (0.50mm)
Supplier Device Package :
Resistance :
2 MOhms
Failure Rate :
Series :
MST
Number of Terminations :
2
Height :
0.35 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Current Sense, Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Application :
Current Sense
Termination :
2 Terminal
Subcategory :
Resistors
Product Type :
Current Sense Resistors
Length :
2.05 mm
Technology :
Metal Strip
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
1.3 mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
MST0805R0020FIM
Eaton-Electronics Division MST0805R0020FIM
MST Series, Metal Element, 2 mOhms, 0.75W, 3/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C