MST0805R0015FIM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MST0805R0015FIM
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
CURRENT SENSE RES 3/4W .0015 OHM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Brand :
Bussmann / Eaton
Product Category :
Current Sense Resistors - SMD
Product :
Current Sense Resistors
Subcategory :
Resistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Rating :
750 mW (3/4 W)
Termination Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Length :
2.05 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Temperature Coefficient :
50 PPM / C
Product Type :
Current Sense Resistors
Technology :
Metal Strip
Width :
1.3 mm
Type :
Metal Strip Resistor
Packaging :
Reel
Eaton
Tolerance :
1 %
Application :
Current Sense
Termination :
2 Terminal
RoHS :
Details
Height :
0.35 mm
Series :
MST
Resistance :
1.5 MOhms
Datasheets
MST0805R0015FIM
Eaton-Electronics Division MST0805R0015FIM
MST Series, 1.5 mOhms, 1 %,