MSP430G2352IRSA16R
Mfr.Part #
MSP430G2352IRSA16R
Description
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 16QFN
Microcontrollers
PWM Channels :
yes
Length :
4mm
Contact Plating :
Gold
Width :
4mm
Mount :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.2V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Format :
FIXED-POINT
Number of A/D Converters :
8
Boundary Scan :
yes
RAM Size :
256 x 8
Memory Size :
4kB
Integrated Cache :
No
DMA Channels :
Pin Count :
16
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of Pins :
16
Mounting Type :
6 Weeks
Low Power Mode :
Height :
1mm
10
Series :
MSP430G2xx
Power Supplies :
2/3.3V
Radiation Hardening :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Terminal Position :
QUAD
DAC Channels :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
JESD-609 Code :
e4
Program Memory Size :
4KB 4K x 8
Frequency :
16MHz
Program Memory Type :
Flash
Number of UART Channels :
Oscillator Type :
Internal
Bit Size :
Data Bus Width :
16b
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Data Converter :
A/D 8x10b
Supply Voltage :
2.7V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V