MSP430G2312IRSA16R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSP430G2312IRSA16R
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 16QFN
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Microcontrollers
Series :
MSP430G2xx
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Width :
4mm
Program Memory Size :
4KB 4K x 8
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Surface Mount :
yes
Number of Pins :
16
Connectivity :
I2C, SPI, USI
Memory Size :
4kB
Watchdog Timer :
yes
Supply Voltage :
2.7V
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Integrated Cache :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Has ADC :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Format :
FIXED-POINT
Core Processor :
MSP430
PWM Channels :
Bit Size :
16
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Timers/Counters :
1
Terminal Position :
QUAD
Data Bus Width :
16b
RAM Size :
256 x 8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
JESD-609 Code :
e4
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Height :
1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
RAM (bytes) :
256
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Interface :
I2C, SPI
Thickness :
900μm
Pin Count :
Frequency :
16MHz
Pbfree Code :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.2V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Low Power Mode :
Core Size :
16-Bit
Length :
4mm