MSP430G2302IRSA16R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSP430G2302IRSA16R
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 16QFN
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Microcontrollers
Pbfree Code :
yes
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
RAM (bytes) :
256
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Number of UART Channels :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Timers/Counters :
1
Format :
FIXED-POINT
Low Power Mode :
yes
Program Memory Size :
4KB 4K x 8
Bit Size :
16
Height :
1mm
Surface Mount :
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
16
ECCN Code :
EAR99
Core Size :
16-Bit
Terminal Position :
QUAD
Core Processor :
MSP430
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Data Bus Width :
16b
Length :
4mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Has ADC :
No
Oscillator Type :
Internal
DMA Channels :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Pins :
DAC Channels :
No
Watchdog Timer :
Program Memory Type :
Flash
Integrated Cache :
Number of I/O :
10
Number of Terminations :
Thickness :
900μm
Power Supplies :
2/3.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e4
Memory Size :
4kB
Boundary Scan :
Supply Voltage :
2.2V
Connectivity :
I2C, SPI, USI
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
4mm
Contact Plating :
Gold
Interface :
I2C, SPI
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Series :
MSP430G2xx
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Factory Lead Time :
6 Weeks
PWM Channels :
Radiation Hardening :
Frequency :
16MHz