MSP430G2232IRSA16T
Mfr.Part #
MSP430G2232IRSA16T
Length :
4mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Flash
Interface :
I2C, SPI
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
REACH SVHC :
No SVHC
Width :
4mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
RAM Size :
256 x 8
RAM (bytes) :
256
Height :
1mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Surface Mount :
Memory Size :
2kB
Frequency :
16MHz
Series :
MSP430G2xx
Number of A/D Converters :
8
MICROCONTROLLER, RISC
Pin Count :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Supply Voltage :
2.2V