MSP430G2212IRSA16R
Mfr.Part #
MSP430G2212IRSA16R
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
RAM Size :
256 x 8
RAM (bytes) :
256
Number of A/D Converters :
8
Supply Voltage :
2.7V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Frequency :
16MHz
Connectivity :
I2C, SPI, USI
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
4mm
Width :
4mm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Interface :
I2C, SPI
2KB 2K x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.2V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Height :
1mm