MSP430G2201IRSA16T
Mfr.Part #
MSP430G2201IRSA16T
Width :
4mm
RAM Size :
128 x 8
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Number of Programmable I/O :
900μm
Pin Count :
16
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Watchdog Timer :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Height :
1mm
RAM (bytes) :
128
Supply Voltage :
2.2V
Frequency :
16MHz
Length :
4mm
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Memory Size :
2kB
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA