MSP430G2201IRSA16R
Mfr.Part #
MSP430G2201IRSA16R
Description
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 16QFN
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Length :
4mm
Low Power Mode :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
RAM (bytes) :
128
RAM Size :
128 x 8
Height :
1mm
MSP430
Contact Plating :
Gold
Program Memory Size :
2KB 2K x 8
Number of Programmable I/O :
10
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Frequency :
16MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Width :
4mm
Flash
Memory Size :
2kB
Integrated Cache :
Supply Voltage :
2.2V