MSP430G2152IRSA16R
Mfr.Part #
MSP430G2152IRSA16R
Description
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 16QFN
Lead Free
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.2V
Memory Size :
1kB
Supply Voltage :
2.7V
yes
JESD-609 Code :
e4
Thickness :
900μm
Data Converter :
A/D 8x10b
MSP430
Number of A/D Converters :
8
Connectivity :
I2C, SPI, USI
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
DMA Channels :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
PWM Channels :
Interface :
I2C, SPI
Power Supplies :
2/3.3V
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
MSP430G2xx
Number of Terminations :
Width :
4mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Boundary Scan :
Length :
4mm
Program Memory Size :
1KB 1K x 8
No
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Bit Size :
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
RAM Size :
128 x 8
Program Memory Type :
Flash
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Timers/Counters :
1
Pbfree Code :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Frequency :
16MHz
Height :
1mm