MSP430G2121IRSA16R
Mfr.Part #
MSP430G2121IRSA16R
Description
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 16QFN
Memory Size :
1kB
Frequency :
16MHz
PWM Channels :
QUAD
DMA Channels :
MSP430
Factory Lead Time :
6 Weeks
Width :
4mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interface :
I2C, SPI
Mount :
FIXED-POINT
Radiation Hardening :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of UART Channels :
Program Memory Type :
Flash
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
128 x 8
Oscillator Type :
Internal
Pin Count :
Program Memory Size :
1KB 1K x 8
Length :
4mm
Height :
1mm
Integrated Cache :
Pbfree Code :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
DAC Channels :
Connectivity :
I2C, SPI
Number of I/O :
10
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage :
2.2V