MSP430G2111IRSA16R
Mfr.Part #
MSP430G2111IRSA16R
Description
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 16QFN
16
JESD-609 Code :
e4
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supply Voltage :
2.2V
16-VQFN Exposed Pad
Pbfree Code :
Height :
1mm
Length :
4mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Program Memory Size :
1KB 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Memory Size :
1kB
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Oscillator Type :
Internal
Width :
4mm
Has ADC :
PWM Channels :
ECCN Code :
EAR99
Frequency :
16MHz