MSP430G2101IRSA16R
Mfr.Part #
MSP430G2101IRSA16R
Description
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 16QFN
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Height :
1mm
Program Memory Size :
1KB 1K x 8
MSP430
Number of Terminations :
16b
DMA Channels :
No
Width :
4mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Length :
4mm
ECCN Code :
EAR99
128 x 8
Radiation Hardening :
Contact Plating :
Gold
Memory Size :
1kB
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Frequency :
16MHz
Number of Programmable I/O :
MSP430G2xx
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage :
2.2V
Pbfree Code :
Lead Free
PWM Channels :
QUAD
Program Memory Type :
Flash
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA