MSP430G2001IRSA16R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSP430G2001IRSA16R
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 512B FLASH 16QFN
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Microcontrollers
Lead Free :
Lead Free
Number of Timers/Counters :
1
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
ECCN Code :
EAR99
Number of Programmable I/O :
10
Boundary Scan :
yes
DAC Channels :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DMA Channels :
No
Supply Voltage :
2.2V
Number of I/O :
10
ROM (words) :
512
Low Power Mode :
yes
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
JESD-609 Code :
e4
Pin Count :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Number of Terminations :
16
Surface Mount :
Thickness :
900μm
Length :
4mm
Has ADC :
Integrated Cache :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
RAM Size :
128 x 8
Width :
4mm
Watchdog Timer :
Bit Size :
Data Bus Width :
16b
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Format :
FIXED-POINT
Power Supplies :
2/3.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1mm
Terminal Position :
QUAD
Core Size :
16-Bit
Core Processor :
MSP430
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Frequency :
16MHz