MS511-20S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS511-20S
Manufacturer
Masach
Description
51.1 X 38.4 X 6.5MM EMI/RF SHIEL
Stock
614
In Stock :
614
Manufacturer :
Masach
Product Category :
RF Shields
Product :
Shields
Series :
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
Ventilation :
Non-Vented
Width :
38.4 mm
Length :
51.1 mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Subcategory :
EMI/RFI
Height - Overall :
0.256" (6.50mm)
Product Type :
EMI Gaskets, Sheets and Absorbers
Length - Overall :
2.012" (51.10mm)
Type :
Shield, 1-Piece
Mounting Type :
Solder
Brand :
Product Status :
Active
Width - Overall :
1.512" (38.40mm)
Masach Tech
Thickness :
6.5 mm
Material :
Tin-Steel (CRS)
Base Product Number :
MS511
Package :
Tray
Product Category :
EMI Gaskets, Sheets, Absorbers and Shielding
Packaging :
Tray
Datasheets
MS511-20S
Masach MS511-20S
Shield, 1-Piece 0.256" (6.50mm) 1.512" (38.40mm) Solder 2.012" (51.10mm) Non-Vented Drawn-Seamless EMI/RFI Shields Tray 51.1 mm 38.4 mm
MS511-20S Overview
MS511-20S Features
As a type of Shield, 1-Piece
Solder value
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
A solid enclosure of Tray
MS511-20S Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS511-20S RF Shields applications.
  • Electric and magnetic transmissions
  • Computer
  • Electronic devices
  • Cable lines
  • Lightning strikes
  • Solar flares
  • Static electricity
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC