MS293-20S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS293-20S
Manufacturer
Masach
Description
29.3 X 16.3 X 9.7MM EMI/RF SHIEL
Stock
639
In Stock :
639
Manufacturer :
Masach
Product Category :
RF Shields
Product Type :
EMI Gaskets, Sheets and Absorbers
Type :
Shield, 1-Piece
Width - Overall :
0.642" (16.30mm)
Length - Overall :
1.154" (29.30mm)
Brand :
Material :
Tin-Steel (CRS)
Packaging :
Tray
Package :
Tray
Ventilation :
Non-Vented
Series :
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
Base Product Number :
MS293
Width :
16.3 mm
Mounting Type :
Solder
Product :
Shields
Height - Overall :
0.382" (9.70mm)
Length :
29.3 mm
Product Category :
EMI Gaskets, Sheets, Absorbers and Shielding
Masach Tech
Subcategory :
EMI/RFI
Mounting Style :
SMD/SMT
Thickness :
9.7 mm
Product Status :
Active
Datasheets
MS293-20S
Masach MS293-20S
Shield, 1-Piece 0.382" (9.70mm) 0.642" (16.30mm) Solder 1.154" (29.30mm) Non-Vented Drawn-Seamless EMI/RFI Shields Tray 29.3 mm 16.3 mm
MS293-20S Overview
MS293-20S Features
As a type of Shield, 1-Piece
Solder value
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
A solid enclosure of Tray
MS293-20S Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS293-20S RF Shields applications.
  • Radio
  • Electric and magnetic transmissions
  • Computer
  • Electronic devices
  • Cable lines
  • Lightning strikes
  • Solar flares
  • Static electricity
  • Cosmic noise
  • Generators
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC