MS268-20S
Mfr.Part #
MS268-20S
Description
26.8 X 15.6 X 4MM EMI/RF SHIELD
Stock
620
In Stock :
620
Thickness :
4 mm
Base Product Number :
MS268
Length :
26.8 mm
Material :
Tin-Steel (CRS)
Ventilation :
Non-Vented
Length - Overall :
1.055" (26.80mm)
Mounting Style :
SMD/SMT
Height - Overall :
0.157" (4.00mm)
Width - Overall :
0.654" (16.60mm)
Type :
Shield, 1-Piece
Width :
15.6 mm
Datasheets
MS268-20S
Masach MS268-20S
Shield, 1-Piece 0.157" (4.00mm) 0.654" (16.60mm) Solder 1.055" (26.80mm) Non-Vented Drawn-Seamless EMI/RFI Shields Tray 26.8 mm 15.6 mm
MS268-20S Overview
MS268-20S Features
As a type of Shield, 1-Piece
A solid enclosure of Tray
MS268-20S Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS268-20S RF Shields applications.
  • Transmission
  • Cellphones
  • Laptops
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC