MS268-20F
Mfr.Part #
MS268-20F
Manufacturer
Masach
Description
RF SHLD FRAME 0.614"X1.055" SLDR
Stock
479
In Stock :
479
Manufacturer :
Masach
Product Category :
RF Shields
Ventilation :
RoHS :
Details
Series :
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
Subcategory :
EMI/RFI
Product Type :
EMI Gaskets, Sheets and Absorbers
Product Length (mm) :
26.8(mm)
Base Product Number :
MS268
Package :
Tray
Length :
26.8 mm
Material :
Tin-Plated Steel
Product :
Shields
Product Status :
Active
Width :
15.6 mm
Width - Overall :
0.614" (15.60mm)
Product Category :
EMI Gaskets, Sheets, Absorbers and Shielding
Masach Tech
Mounting Style :
Surface Mount
Packaging :
Tray
Product Height (mm) :
4(mm)
Mounting Type :
Solder
Product Depth (mm) :
15.6(mm)
Type :
Frame
Thickness :
4 mm
Height - Overall :
0.157" (4.00mm)
Length - Overall :
1.055" (26.80mm)
Brand :
Datasheets
MS268-20F
Masach MS268-20F
Frame 0.157" (4.00mm) 0.614" (15.60mm) Solder 1.055" (26.80mm) - Drawn-Seamless EMI/RFI Shields Tray 26.8 mm 15.6 mm
MS268-20F Overview
MS268-20F Features
As a type of Frame
Solder value
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
A solid enclosure of Tray
MS268-20F Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS268-20F RF Shields applications.
  • Electronic devices
  • Cable lines
  • Lightning strikes
  • Solar flares
  • Static electricity
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
  • Rectifiers
  • Inverters
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC