MS268-10F
Mfr.Part #
MS268-10F
Description
RF SHLD FRAME 0.614"X1.055" SLDR
Stock
385
In Stock :
385
Length - Overall :
1.055" (26.80mm)
Product Depth (mm) :
15.6(mm)
Length :
26.8 mm
Width - Overall :
0.614" (15.60mm)
Shields
Product Length (mm) :
26.8(mm)
Type :
Frame
Height - Overall :
0.098" (2.50mm)
Product Height (mm) :
2.5(mm)
RoHS :
Details
Mounting Style :
Surface Mount
Base Product Number :
MS268
Material :
Tin-Plated Steel
Thickness :
2.5 mm
Brand :
Width :
15.6 mm
Datasheets
MS268-10F
Masach MS268-10F
Frame 0.098" (2.50mm) 0.614" (15.60mm) Solder 1.055" (26.80mm) - Drawn-Seamless EMI/RFI Shields Tray 26.8 mm 15.6 mm
MS268-10F Overview
MS268-10F Features
As a type of Frame
A solid enclosure of Tray
MS268-10F Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS268-10F RF Shields applications.
  • Lightning strikes
  • Solar flares
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC