MS266-10S
Mfr.Part #
MS266-10S
Description
26.6 X 25.4 X 3.8MM EMI/RF SHIEL
Stock
979
In Stock :
979
Width :
25.4 mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Thickness :
3.8 mm
Length - Overall :
1.047" (26.60mm)
Ventilation :
Non-Vented
Type :
Shield, 1-Piece
Length :
26.6 mm
Height - Overall :
0.150" (3.80mm)
Width - Overall :
1.000" (25.40mm)
Datasheets
MS266-10S
Masach MS266-10S
Shield, 1-Piece 0.150" (3.80mm) 1.000" (25.40mm) Solder 1.047" (26.60mm) Non-Vented Drawn-Seamless EMI/RFI Shields 26.6 mm 25.4 mm
MS266-10S Overview
MS266-10S Features
As a type of Shield, 1-Piece
Solder value
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
MS266-10S Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS266-10S RF Shields applications.
  • Transmission
  • Cellphones
  • Laptops
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC