MS266-10F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS266-10F
Manufacturer
Masach
Description
26.6 X 25.4 X 3.8MM EMI/RF FRAME
Stock
853
In Stock :
853
Manufacturer :
Masach
Product Category :
RF Shields
Subcategory :
EMI/RFI
Thickness :
3.8 mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Package :
Tray
Series :
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
Product Type :
EMI Gaskets, Sheets and Absorbers
Masach Tech
Height - Overall :
0.150" (3.80mm)
Ventilation :
Non-Vented
Brand :
Product Category :
EMI Gaskets, Sheets, Absorbers and Shielding
Material :
Tin Steel
Width - Overall :
1.000" (25.40mm)
Product Status :
Active
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Solder
Type :
Frame
Length - Overall :
1.047" (26.60mm)
Length :
26.6 mm
RoHS :
Details
Product :
Shields
Width :
25.4 mm
Datasheets
MS266-10F
Masach MS266-10F
Frame 0.150" (3.80mm) 1.000" (25.40mm) Solder 1.047" (26.60mm) Non-Vented Drawn-Seamless EMI/RFI Shields Tray 26.6 mm 25.4 mm
MS266-10F Overview
MS266-10F Features
As a type of Frame
Solder value
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
A solid enclosure of Tray
MS266-10F Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS266-10F RF Shields applications.
  • Lightning strikes
  • Solar flares
  • Static electricity
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
  • Rectifiers
  • Inverters
  • Satellites
  • Transmission
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC