MS259-10F
Mfr.Part #
MS259-10F
Manufacturer
Masach
Description
RF SHLD FRAME 1.02"X1.02" SLDR
Manufacturer :
Masach
Product Category :
RF Shields
Mounting Type :
Solder
Product Depth (mm) :
25.9(mm)
Height - Overall :
0.118" (3.00mm)
Product :
Shields
Packaging :
Tray
Product Height (mm) :
3(mm)
Width :
25.9 mm
Type :
Frame
Mounting Style :
Surface Mount
Length :
25.9 mm
Length - Overall :
1.020" (25.90mm)
Package :
Tray
Thickness :
3 mm
Ventilation :
Masach Tech
Width - Overall :
1.020" (25.90mm)
Material :
Tin-Plated Steel
Series :
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
Subcategory :
EMI/RFI
Brand :
Product Type :
EMI Gaskets, Sheets and Absorbers
RoHS :
Details
Product Length (mm) :
Base Product Number :
MS259
Product Category :
EMI Gaskets, Sheets, Absorbers and Shielding
Datasheets
MS259-10F
Masach MS259-10F
Frame 0.118" (3.00mm) 1.020" (25.90mm) Solder 1.020" (25.90mm) - Drawn-Seamless EMI/RFI Shields Tray 25.9 mm 25.9 mm
MS259-10F Overview
MS259-10F Features
As a type of Frame
Solder value
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
A solid enclosure of Tray
MS259-10F Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS259-10F RF Shields applications.
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
  • Rectifiers
  • Inverters
  • Satellites
  • Transmission
  • Cellphones
  • Laptops
  • Bluetooth mice
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC