MS257-10F
Mfr.Part #
MS257-10F
Description
RF SHLD FRAME 1.012"X1.012" SLDR
Length :
25.7 mm
Width - Overall :
1.012" (25.70mm)
Material :
Tin-Plated Steel
Mounting Style :
Surface Mount
Length - Overall :
1.012" (25.70mm)
Product Depth (mm) :
25.7(mm)
Height - Overall :
0.256" (6.50mm)
Base Product Number :
MS257
Type :
Frame
Brand :
Product Length (mm) :
Width :
25.7 mm
Masach Tech
Product Height (mm) :
6.5(mm)
Thickness :
6.5 mm
Product Type :
EMI Gaskets, Sheets and Absorbers
RoHS :
Details
Datasheets
MS257-10F
Masach MS257-10F
Frame 0.256" (6.50mm) 1.012" (25.70mm) Solder 1.012" (25.70mm) - Drawn-Seamless EMI/RFI Shields Tray 25.7 mm 25.7 mm
MS257-10F Overview
MS257-10F Features
As a type of Frame
A solid enclosure of Tray
MS257-10F Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS257-10F RF Shields applications.
  • Rectifiers
  • Inverters
  • Satellites
  • Transmission
  • Cellphones
  • Laptops
  • Bluetooth mice
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC