MS243-10S
Mfr.Part #
MS243-10S
Description
24.3 X 8.9 X 3.8MM EMI/RF SHIELD
Stock
948
In Stock :
948
Length - Overall :
0.957" (24.30mm)
Length :
24.3 mm
Type :
Shield, 1-Piece
Mounting Style :
SMD/SMT
Height - Overall :
0.150" (3.80mm)
Thickness :
3.8 mm
Width :
8.9 mm
Packaging :
Tray
RoHS :
Details
Material :
Tin Steel
Width - Overall :
0.350" (8.90mm)
Ventilation :
Non-Vented
Datasheets
MS243-10S
Masach MS243-10S
Shield, 1-Piece 0.150" (3.80mm) 0.350" (8.90mm) Solder 0.957" (24.30mm) Non-Vented Drawn-Seamless EMI/RFI Shields Tray 24.3 mm 8.9 mm
MS243-10S Overview
MS243-10S Features
As a type of Shield, 1-Piece
A solid enclosure of Tray
MS243-10S Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS243-10S RF Shields applications.
  • Lightings
  • Rectifiers
  • Inverters
  • Satellites
  • Transmission
  • Cellphones
  • Laptops
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC